Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Uzuni humb penallti në ndeshjen e parë të kampionatit, i lë vendin talentit Tuci

Ndeshja e parë e këtij sezoni në kampionatin kroat nuk ka qenë me fat për Myrto Uzunin, i cili e ka parë veten protagonistin negativ të ndeshjes që skuadra e Lokomotiv Zagreb ka humbur me Dinamon e Zagrebit me shifrat 3-0.

Si zakonisht, Uzuni ishte titullar në radhët e skuadrës së tij, bashkë me Kastratin, i cili e ndihmonte në fazën sulmuese. Në minutën e 38 të sfidës, ishte pikërisht Kastrati ai që fitoi një penallti, duke i dhënë mundësinë Lokomotiv të barazonte shifrat pasi Dinamo kishte kaluar në avantazh që në minutën e 17.

Goditjen e mori përsipër Uzuni, por gjuajtja e tij ishte shumë e lehtë për portierin vendas që kuptoi gjithçka dhe e priti tentativën e futbollistit të përfaqësueses shqiptare. Dinamo dominoi dhe shënoi edhe 2 gola të tjerë në vijim, ndërsa Uzuni la fushën e lojës në minutën e 82-të.

Në vend të tij, u aktivizua talenti shqiptar Indrit Tuci. 18-vjeçari ka firmosur që në janar në Kroaci, por eteëm tani pati mundësinë të debutonte me skuadrën e parë të Lokomotiv Zagreb. /vipsport.al/