Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Junajtid surprizohet në Australi, tifozët e Liverpul i prishin ditën ‘Djajve të Kuq’

Mançester Junajtid është aktualisht i grumbulluar në Australi për të zhvilluar fazën përgatitore të para sezonit, ndërsa si çdo vit do të mbahen edhe turnetë veror, të cilat i shërbejnë lojtarëve për kapur formën. Situata te Junajtid, dihet që është e ngarkuar, kjo prej Pol Pogba i cili kërkon me çdo kusht të largohet.

Dhe mes lojtarit dhe klubit po zhvillohet një ‘luftë e ftohtë’, e cila ndikon edhe në skuadër. Megjithatë, sikur të mos mjaftonte vetëm francezi, në stërvitjen e sotme të skuadrës, ‘Djajtë e Kuq’ janë surprizuar nga një aeroplan i cili fluturoi mbi kokat e futbollistëve, duke shpalosur një baner i cili tregonte 6 titujt e Champions League të Liverpulit.

Mesa duket, admiruesit e të kuqve e kishin planifikuar deri në detaje planin ndaj rivalëve historik, teksa me siguri kanë arritur t’ia prishin ditën dhe të shtojnë tensionin te Junajtid.

/Egi Çabeli-VipSport.al/