Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Ish-sulmuesi i Kamzës shënon për surprizë në Champions, tani mund të evitojë Partizanin

Saburtalo e Gjeorgjisë ka dhuruar një nga surprizat e këtij edicioni në Ligën e Kampioneve, të paktën sa u përket ndeshjeve të para në turin eliminator. Skuadra e cila debutonte në arenën ndërkombëtare sot, ka mundur Sherif Tiraspol me rezultatin 3-0 në fushën e klubit moldav, që shihej si favorit absolut për të kaluar turin.

Përballë skuadrës së re të Liridon Latifit që luajti 90 minuta, vihej një emër i njohur në Superioren e sezont ttë fundit, Ognjen Roloviç, i cili luajti një gjysmë edicioni me fanellën e Kamzës para se t’i jepte lamtumirën Shqipërisë për t’u transferuar pikërisht të gjeorgjianët.

Roloviç ishte në fushën e lojës si titullar dhe shënoi golin e parë të ndeshjes të cilën pakkush e mendonte se mund të mbyllej në këtë mënyrë e për më shumë me një diferencë të pastër, pasi Sherif vinte nga vazo e parë.

Një rezultat që mund të ndikojë direkt edhe planifikimin e ecurinë e Partizanit në Europë. Kjo pasi humbësi i këtij çifti shkon në turin e dytë të Ligës së Europës dhe ndeshet me humbësin e çiftit Partizani-Karabak. Në rast eliminimi të të kuqve, mendohej se do të përballeshin me ekipin gjeorgjian, por rezultati i ndeshjes së sotme bën të qartë se në rast disfate në Baku, të kuqtë do të përballen me moldavët e Sherif dhe Latifin, pasi kualifikimi i tyre i mëtejshëm duket thuajse i pamundur. /vipsport.al/