Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Hemilton fiton në Silverston dhe vendos rekord, por spektaklin e bëjnë të tjerët

Luis Hemilton fitoi sot Çmimin e Madh të Britanisë në Formula 1, duke vendosur një rekord të ri, pasi u bë i pari që siguron për të 6-tën herë trofeun në pistën e Silverston. Në garën e shtëpisë, britaniku kaloi shokun e skuadrës, Valteri Botas, falë një strategjie me makinën e sigurisë, ndërsa pas tyre u rendit Leklerk, i ndihmuar nga një përplasje e Fetel me Verstapen.

Hemilton kaloi shokun e tij të skuadrës, Valteri Botas, duke zgjatur qëndrimin në pistë për ndërrimin e parë të gomave, lëvizje që rezultoi thelbësore sidomos pasi një makinë sigurie hyri në pistë disa xhiro pasi Botas kishte bërë ndërrimin e vet. Kjo i dha hapësira Hemilton të shkonte i qetë drejt finishit, ndërsa Botas u detyrua të hynte edhe një herë në bokse për të ndërruar gomat pasi nuk kishte përdorur një nga setet e detyrueshme.

Leklerk përfundoi i treti pas një gare dramatike për vendin e fundit në podium. Francezi i Ferrarit fillimisht dhuroi një duel spektakolar me Verstapen, i cili e kaloi në vijën e bokseve, por ia dorëzoi përsëri vendin pas një serie mbresëlënëse parakalimesh e shkëmbimesh pozicioni. Ferrari gaboi duke mos futur Leklerk me makinën e sigurisë dhe kjo e ktheu pilotin më vonë në vendin e 6 në pistë, ndërsa Fetel mbante të tretin pasi kishte përdorur të nëjjtën strategji me Hemilton.

Dueli Leklerk-Verstapen u ringjall, këtë herë për vendin e 5, me pilotët që u përplasen në piste, duke ndryshuar disa herë pozicionet, por me holandezin që i mbijetoi çdo sulmi. Ai më pas kaloi shokun e skuadrës, Gasli, e shkoi të sulmonte Fetel. Dueli i tij këtë radhë u bë shumë më agresiv dhe ai ia doli të kalonte Ferrarin, por gjermani gaboi në frenim dhe u përplas me të, duke nxjerrë të dy makinat jashtë gare për podiumin.

Ndërkohë, Leklerk kaloi Gasli dhe mori vendin e tretë, ndërsa Verstapen arriti të kthehej në pistë për të marrë vendin e 5-të. Sainz mori vendin e 5 për MekLaren, ndërsa pas tij me radhë në zonën e pikëve ishin edhe RIçiardo, Raikonen, Kviat dhe Hulkenberg. Në xhiron e fundit, Hemilton regjistroi edhe kohën më të mirë, duke marrë pikën ekstra që të garanton ajo dhe çoi në 39 pikë diferencën e tij me Botas që e ndjek në klasifikimin e Botërorit. /vipsport.al/