Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Trajneri i Hapoel lavdëron Laçin: Ishim me fat që nuk pësuam edhe të dytin

Trajneri i Hapoel Ber Sheva, Barak Bakhar, e pranoi se skuadra e tij kishte qenë me shumë fat sot që kishte dalë me një barazim nga fusha e Laçit. Kurbinasit i vunë izraelitët në vështirësi të dukshme dhe këtë e pranoi edhe trajneri i skuadrës mike pas përfundimit të takimit.

“Ndeshja nuk filloi siç e pritnim dhe goli që pësuam na tronditi. Jam i lumtur që lojtarët reaguan më vonë, kontrolluan ndeshjen dhe krijuan situata, ndonëse luajtëm ndaj një skuadre agresive që ishte e rreshtuar mirë në fushë. U kthyem në lojë me karakter dhe ishim gjithashtu me fat që nuk pësuam golin e dytë. Ndeshja e radhës do të jetë e para e këtij sezoni para tifozëve tanë ndaj duhet të shkojmë në duelin e dytë për të fituar, pavarësisht rezultatit të sotëm që na favorizon”, tha ai.

“Ne e ndjejmë atmosferën në ekip dhe se lojtarët po luftojnë më shumë të bashkuar. Goli i Levi? Ai është një djalosh i cili erdhi nga kategoria e dytë dhe hyri në ritëm e kombinoi me shokët e skuadrës. Goli i tij nuk më çuditi, pasi ishte shumë i vëmendshëm në stërvitje, ndaj e aktivizova”, deklaroi trajneri i Hapoel Ber Sheva./vipsport.al/