Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tirana zyrtarizon sulmuesin nga Kenia, firmos me ish-lojtarin e Luftëtarit

Klubi i Tiranës ka zyrtarizuar ditën e sotme afrimin e katërt për këtë merkato verore. Bardheblutë pasi kanë transferuar më parë Elton Kale, Agustin Torasën dhe Idriz Bathën, tashmë kanë gjetur gjuhën e përbashkët edhe me sulmuesin Ismail Dunga. Futbollisti sezonin e kaluar ishte pjesë e Luftëtarit, teksa arriti të shënonte edhe 10 gola.

Një përforcim i vlefshëm duke parë vuajtjet e 24-herë kampionëve në sezonin e kaluar për të gjetur rrugën e golit, ndërsa tashmë projektohet një partneritet në majën e sulmit me Majkëll Ngo. Ndërkohë, ishte klubi i Tiranës që nëpërmjet faqes zyrtare në Facebook ka zyrtarizuar marrëveshjen me lojtarin nga Kenia. Ndërkaq, Dunga ka firmosur një kontratë e cila do ta mbajë të lidhur me skuadrën e kryeqytetase për dy sezonet në vazhdim.

“Ismael Dunga eshte zyrtarisht bardheblu. Sulmuesi 26-vjecar ka firmosur kontraten qe e ben pjese te Tiranes per dy vitet e ardhshme. Dunga ka perfunduar kontraten me klubin e Luftetarit dhe ka zyrtarizuar sot marreveshjen bardheblu. Futbollisti nga Kenia, autori i 10 golave ne sezonin e fundit me Luftetarin, vjen si nje perforcim me vlera per sulmin e Tiranes,” shkruhej në njoftimin e Tiranës.

/Egi Çabeli-VipSport.al/