Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tirana nuk ndalet në merkato, firmos me mbrojtësin 22-vjeçar

Klubi i Tiranës ka zyrtarizuar transferimin e mbrojtësit Konstadin Karriqi. Futbollisti 22-vjeçar vjen si një përforcim nga radhët e skuadrës greke të Volosit. Kështu, pas transferimeve në repartin e mesfushës dhe të sulmit, ku janë zyrtarizuar kontratat me Elton Kale, Agustin Torasën, Idriz Bathën dhe Ismail Dungën, tashmë kryeqytetasit kanë menduar edhe për repartin e prapavijës. 22-vjeçari, më parë ka qenë pjesë edhe e shpresave të Shqipërisë U 21.

Ndërkohë, mbrojtësi mund të mbulojë më shumë se një pozicion në prapavijë, duke shtuar alternativat për trajnerin Ardian Mema. Njoftimin për transferimin e lojtarit e ka bërë vetë klubi 24-herë kampion, nëpërmjet faqes zyrtare në Facebook.

“Kostandin Kariqi eshte perforcimi i rradhes per Tiranen. Mbrojtesi 22-vjecar ka firmosur per dy vite si bardheblu.Kariqi vjen nga kampionati grek ku sezonin e fundit eshte aktivizuar me skuadren e Volosit. Me pare ai ka qene pjese e Kombetares U-21 te Shqiperise. Nje perforcim me vlera per repartin difensiv ku Kariqi luan ne disa pozicione”, ishte njoftimi i klubit të Tiranës.

/Egi Çabeli-VipSport.al/