Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Tërbuni zyrtarizon tre talente, pukjanët nuk ndalen në merkato

Tërbuni ka qenë një nga ekipet më aktive në merkaton e Kategorisë së Parë. Ditën e sotme, drejtuesit e skuadrës së Tërbunit kanë bërë pjesë të skuadrës tre futbollistë të rinj të talentuar  që vijnë nga ekipet e moshave të kryeqytetit.

Kështu, Serxhio Tabaku dhe Redi Veriu që kanë dalë nga moshat e Tiranës, apo dhe Aldo Selencia kanë nënshkruar kontratën dhe sezonin e ardhshëm do të mbajnë veshur fanellën pukjane.

Të tre lojtarët kanë qenë gjatë këtyre ditëve në testim nga trajneri Kërnaja që i ka ndjekur edhe vjet lojtarët.

Në ditët në vijim pukjanët kanë planifikuar miqësore, e ndërkohë që do të afrojnë edhe disa lojtarë të tjerë, madje edhe me eksperiencë nga Kategoria e Parë dhe Superiorja në të shkuarën.

 

E.S./Vipsport.al/