Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Skuadra e shqiptarëve fiton të parën në Ligën e Europës, Rejnxhërs argëtohet me modestët

Hajduk Split ka marrë një rezultat të rëndësishëm sot në Ligën e Europës, duke fituar në transfertë përballë maltezëve të Gzira. Ekipi i shqiptarëve në Kroaci pasi në radhët e tij ka 4 të tillë, është favorit për të kaluar në turin tjetër të turneut përballë modestëve ishullorë të cilët i mundi me shifrat 2-0.

Në këtë sfidë, vetëm Ardian Ismajli e nisi duelin sit titullar, ndërsa Françesko Tahiraj u aktivizua si zëvendësues, për të dhënë kontributin e tij në 20 minutat e fundit të duelit i cili ka një rëndësi të veçantë për klubin kroat pasi ka vënë si qellim në këtë edicion që të luftojë për pjesëmarrjen në fazën në grupe të turneut.

Goli i Giurkso në fundin e pjesës së dhe ai i Dolçek në shtesën e ndeshjes, i dhanë suksesin 2-0 ekipit të Hajduk që mund të mendojë i qetë për sfidën e kthimit ku nuk është çudi që të ketë hapësira edhe për dy shqiptarët e tjerë të këtij ekipi, Sahiti dhe Dellova.

Ndërkohë, Rejnxhërs i Eros Grezdës ka mundur lehtësisht 4-0 në transfertë modestët e St. Xhozefs, të cilët eliminuan Prishtinën në turin paraeliminator. Grezda nuk ishte i pranishëm pasi është lënë jashtë listës për turin e parë, në pritje që të sqarohet e ardhmja e tij e cila me shumë siguri është larg klubit skocez. /vipsport.al/