Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Selmani “harron” dëmtimin: Rezultat i pamerituar, në Izrael diskutojmë kualifikimin!

Vazhdon që të bëj një paraqitje mjaft të mirë edhe në Kupat e Europës, ndërsa portieri i Laçit dhe Kombëtares sonë, Gentian Selmani ka besim se skuadra i ka shanset që të bëj mrekullinë.

Pas ndeshjes me Hapoelin, “gardiani” i kurbinasve me origjinë nga Fushë-kruja ka pohuar: “Pata një përplasje por janë gjëra që ndodhin. Gjynah që përfundoi ndeshja me këtë rezultat, pasi po merrnim fitore, por pësuam gol të pamerituar. Nuk e di më kapi në befasi pasi mbrojtësi ishte para topit. Bëmë lojë të mirë, por rezultati nuk ishte i merituar”.

Selmani flet edhe për ndeshjen e kthimit dhe beson te kualifikimi: “E dinim që do të ishte e vështirë, pasi Hapoeli ka kualitet por bëmë ndeshje të mirë dhe shpresojmë se ndeshjen e ardhshme mund të bëjmë diçka të mirë”.

Lidhur me dëmtimin dhe a rrezikon të mos luajë në Izrael, ku edhe do të diskutohet kualifikimi, portieri Selmani në fund ka theksuar se: “Nuk besoj të kem dëmtim serioz. Për momentin nuk jam shumë mirë por shpresoj të mos kem asgjë serioze”,-tha në mbyllje të prononcimit Gentian Selmani.

E.S./Vipsport.al/