Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Pritej prezantimi i Grizman, por Barcelona zyrtarizon 16-vjeçarin e talentuar

Barcelona nuk mund të humbasë nga vëmendja e saj talentet. Pavarësisht se shumica prej tyre prodhohen në akademinë e klubit, La Masia, sërish dyert e katalanasve janë të hapura për të mirëpritur lojtarë të cilët mund të kenë të ardhme të madhe.

Kështu është edhe rasti i futbollistit Lui Berri, i cili i është bashkuar blaugranave nga skuadra e Uest Brom. 16-vjeçari britanik shihet si një sulmues me shumë potencial teksa ka tërhequr vëmendjen vitin e kaluar në turneun e 15-vjeçarëve, ku përfaqësoi Anglinë dhe shënoi 10 gola për 5 ndeshje. Ndërkaq, Barcelona do t’i paguajë klubit anglez shifrën prej 235.000 mijë paund.

Për Berrin kishte interesime nga disa klube europiane, ndërsa lojtari kishte kryer vizitat mjekësore te PSG, por në momentet e fundit ndërroi mendje dhe zgjodhi katalanasit. Në këtë formë, Berri do të nisë aventurën në Spanjë, teksa fillimisht do të jetë pjesë e skuadrës së të rinjve të Barcelonës.  /Egi Çabeli-VipSport.al/