Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Prezantohet Berisha: Kam ende shumë për të dhënë dhe dua të përmirësohem

Etrit Berisha u largua pak ditë më parë nga Atalanta dhe u transferua te SPAL-i, aty ku synon që të ketë më shumë minuta. Ditën e sotme, Berisha është prezantuar zyrtarisht para mediave dhe ka folur për herë të parë si portier i SPAL-it. Ai u shpreh se ka pranuar të transferohet për shkak se kërkon që të përmirësohet edhe më shumë.

“Unë mendoj se eksperienca shërben më së shumti në fushë. Unë tashmë njoh disa nga djemtë e ekipit dhe si kur jemi në fushë, gjithashtu do të duhet të bashkohemi në dhomat e zhveshjes. E rëndësishme do të jetë krijimi i një grupi, sepse Seria A është një kampionat i vështirë dhe ne do të duhet të përpiqemi të qëndrojmë së bashku, me qëllim që të arrijmë rezultatet.

SPAL dhe Atalanta? Kur erdha për herë të parë te Atalanta, gjeta një ekip që kishte për qëllim të shpëtonte. Pastaj në këto vite, ata janë rritur nga të gjitha këndvështrimet dhe këtu kam parë të njëjtin mentalitet, si jashtë dhe brenda fushës. Jam i lumtur dhe i bindur se do të jemi në gjendje të bëjmë një kampionat shumë të bukur.

Pika e fortë? Duhet të përmirësohem në gabimet e mia, por edhe në pikat e forta të stërvitem gjithnjë e më shumë për të qenë në gjendje të jap një kontribut më të madh për ekipin.

Personalisht unë ende mund të bëj një hap para në cilësi dhe kuptova menjëherë se kjo mundësi do të ishte mundësia e duhur për t’u përmirësuar si portier. Unë dua të rritem përsëri dhe të bëj gjërat e duhura”, tha Berisha. /Erjon Allaraj-VipSport.al/