Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Presidenti i Napolit, De Laurentis: Nuk e ndërroj Insinjen me Ikardin, ai do kërkojë të shkojë te Juventusi

E ardhmja e Mauro Ikardit është e përcaktuar. Ajo do të jetë larg Interit, mirëpo fakti që sulmuesi nuk kërkon të largohet nga Italia, duket se ka ndezur një garë mes Juventusit dhe Napolit për shërbimet e argjentinasit. Klubi zikaltër do t’ia dorëzonte më kënaqësi Ikardin, napoletanëve, duke qenë se nuk kërkon të përforcojë një rival historik si bardhezinjtë.

Megjithatë, në mes është edhe dëshira e lojtarit. Dhe këtë pjesë duket se e ka sqaruar përfundimisht presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentis. Numri një i të kaltërve, u shpreh se është dakord me Ançelotin, i cili tha se nuk e ndërron Insinjen për Ikardin, pasi në fund sulmuesi i Interit do të kërkojë të shkojë te Juventusi. “ Ka të drejtë Ançeloti. Ikardi në fund do të dëshirojë të shkojë te Juventusi. Edhe unë, si trajneri, preferoj Insinjen. Kemi nevojë për të, ndërsa përpara kemi edhe Milik me Mertens”, tha presidenti.

Ndërkohë, De Laurentis nuk e mohoi se e ka kërkuar Ikardin te Napoli. “ Nuk e mohoj. Askush nuk mund ta injoroj talentin e tij. Ikardi është shumë i fortë, por kemi folur aq shumë për të dhe tani duket shumë më i vjetër se 26 vitet e tij. Duke e parë nga larg situatën, më duket se është menaxhuar keq dhe nuk ka kuptuar rëndësinë e rolit që mbulon. Por, konsiderata ndaj tij nuk diskutohet”, tha De Laurentis.

/Egi Çabeli-VipSport.al/