Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Pamje të rënda / Vdes boksieri argjentinas, pësoi kolaps ndërsa priste vendimin (VIDEO)

Një boksier argjentinas i peshave të lehta, Hugo Santijan, është ndarë nga jeta në mënyrë tragjike për shkak të dëmtimeve që ka marrë në një ndeshje për titullin në Amerikën e Jugut. Ai ka pësuar kolaps teksa po priste vendimin e gjyqtarit dhe pavarësisht tenativave për ta mbajtur në jetë, nuk arriti të fitonte betejën më të rëndësishme.

Boksieri 23-vjeçar kishte arritur të merrte një barazim në duelin ndaj uruguaianit Abreu, në një ndeshje shumë të fortë, por ndërsa priste vendimin e gjyqtarit, ai u rrëzua në ringu, duke alarmuar të pranishmit. Ai menjëherë u dërgua në spital me maskë oksigjeni, ndërsa edhe stafi i rivalit të tij përpiqej që ta ndihmonte në këtë situatë.

Në spital, ai iu nënshkrua një operacioni në kokë, por pësoi dy infarkte gjatë tij dhe nuk ia doli të mbijetonte. /vipsport.al/