Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Pa ekip dhe i vetëm, Samanta i vë vulën: Jam ndarë me Panuçin

Kristian Panuçi nuk është vetëm në kërkim të një ekipi për të vazhduar karrierën e tij. Ish-trajnerit të përfaqësueses shqiptare nuk po i shkon asgjë siç duhet dhe tani është ndarë edhe nga partnerja e tij, Samanta Tonji, me të cilën deri disa muaj më parë po bënte plane për t’u martuar.

Gjërat nuk kanë shkuar ashtu siç duhet si në aspektin sportiv, ashtu edhe në jetën personale për Panuçin që nga marsi i këtij viti kur u shkarkua nga drejtimi i përfaqësueses shqiptare si një dështim absolut. Trajneri u kthye të jetonte atë që e ka cilësuar vetë si romancën më të rëndësishme të jetës së tij, por me sa duket edhe aty nuk ka qenë në gjendje të administrojë situatat e përditshme.

Prej disa javësh përflitej sie ai dhe balerina Samanta Tonji me të cilën ishte njohur në një emision sportiv,  ishin ndarë dhe sot ajo ka konfirmuar gjithçka për mediat italiane. “Po, është e vërtetë, nuk jemi më bashkë dhe është diçka për të cilën nuk dua të flas më shumë”, theksoi ajo, duke i vënë vulën vitit të tmerrshëm të Panuçit. /vipsport.al/