Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Një pjesë pa gola e rasti i Solomon, kapiteni i Karabak: Trajneri na tregoi në pushim çfarë të bënim

Rashad Sadikov, kapiteni i Karabak, e ka cilësuar si shumë të vështirë fitoren e skuadrës së tij përballë  Partizanit, edhe pse të merituar. AI ka përgëzuar të kuqtë për lojën e zhvilluar dhe tha se skuadra e tij ishte me fat që gjeti shpejt golin në pjesën e dytë, edhe pse kishte marrë instruksionet e duhura se çfarë të bënte me kalimin e minutave.

“Pas ndeshjes së parë pritnim një ndeshje të tillë. Nuk më kujtohet që në ndeshjen e parë të kemi bërë një paraqitje kaq të mirë. Ne duhej të shtonim shpejtësinë në pjesën përpara. Kundërshtari u mbrojt mirë. Për fat të mirë në pjesën e dytë zhvilluam një lojë të mirë.

Goli i parë erdhi në kohën e duhur. Përndryshe skuadra mund të përballej me stres. Gjatë pushimit, trajneri na tha të mos nxitoheshim dhe të mos shikonim rezultatin meqë mund të shënonim edhe në minutën e 90, apo në kohën shtesë”, shpjegoi Sadikov.

I ngacmuar nëse fati i ndeshjes u vendos nga gjuajtja e Solomon, ai argumentoi se ekipi i tij kishte bërë më shumë raste të tilla sesa Partizani. “Nëse ata kishin një momenr të tillë, ne kishim 4 apo 5. Ky është futbolli dhe në futboll ka ndeshje ku një skuadër ka vetëm një shans të tillë për të shënuar. Nëse ata do të shënonin, ne do të kishim dhe 15 minuta të tjera për të gjetur përsëri rrjetën. Ne ishim gati për këtë. Sigurisht, mund të jesh gati për gjithçka, por pastaj duhet ta vësh në zbatim” tha mbrojtësi veteran. /vipsport.al/