Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Liga e Europës/ Ka gjykuar Arsenalin në goleadë, Shkëndija njihet me gjyqtarët

Shkëndija e Tetovës dështoi në Ligën e Kampionëve, duke u eliminuar në shtëpi nga Nome Kalju. Skuadra shqiptare do të luajë në Ligën e Europës dhe përballë do të ketë skuadrën e Dudelanzhit, skuadër kjo që sezonin e shkuar arriti deri në fazën në grupe aty ku luajti edhe ndaj Milanit.

Ditën e sotme, Shkëndija e Tetovës ka njohur edhe katërshen e gjyqtarëve të cilët do të ndajnë drejtësinë në takimin ndaj Dudelanzhit. Ndeshja që luhet në Shkup, i është besuar norvegjezit Tore Hansen, i cili në të kaluarën e ka gjykuar Dudelanzhin ndaj Milsamit, aty ku luksemburgasit u mundën 1-0.

Hansen ka gjykuar edhe Arsenalin në një miqësore, të fituar nga londinezët me rezultatin 8-0 ndaj Vikingut. Sakaq, ai ka qenë edhe gjyqtar i katërt në ndeshjen mes Shqipërisë dhe Italisë, të luajtur në vitin 2017 në “Loro Boriçi”, aty ku Italia fitonte 0-1. Hanseni do të ndihmohet nga Haglund dhe Lundberg, ndërkohë që gjyqtar i katërt do të jetë Tom Harald Hagen. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

Shkëndija-Dudelanzh

Gjyqtar: Tore Hansen

Asistentë: Kim Thomas Haglund, Magnus Lundberg

Gjyqtar i katërt: Tom Harald Hagen

Vëzhgues: Marian Ruzhbarski

Delegat: Steven Stride