Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Lerda: I kënaqur, kemi armë që mund të përdorim në ndeshjen e kthimit

Trajneri  Partizanit, Franko Lerda, është shfaqur i lumtur me atë që ka parë në fushën e lojës ndaj Karabakut dhe sheh me optimizëm drejt ndeshjes së kthimit. Për RTSH ai vlerësoi pozitivisht paraqitjen e skuadrës së tij, duke deklaruar se ekipi kishte shanse edhe për sfidën e kthimit.

“Jam shumë i kënaqur që djemtë kanë interpretuar mirë ndeshjen.  Kemi krijuar rastet tona ndaj një ekipi të fortë, e dimë që Karabak ka lojtarë teknik e të fortë. Kemi bërë ndeshjen që kishim përgatitur, me pak fat mund të merrnim një rezultat më të mirë. Kishim përgatitur ndeshjen ashtu si e e interpretuan djemtë, ishin të aftë.

Si Braunm, ashtu edhe Broja kanë luajtur mirë, me sjelljen e duhur dhe na ndihmuan në këtë ndeshje.

Ata goditën traversën dhe kishin një rast me pozicion jashtë loje. Ne kishim traversa dhe patëm dy raste me Çinarin. Ata mbajtën topin më shumë por rastet i patëm ne. Me pak më shumë fat munë të fitonim ndeshjen.

Besojmë për në Baku se është e hapur. Kemi armë të rëndësishme për të vënë në fushë dhe do ta bëjmë një gjë të tillë atje. Si skuadër duhet të kemi parasysh e të kuptojmë se kë kemi para, pastaj si të gjithë, mund të bëhet më mirë”, tha Lerda. /vipsport.al/