Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kupa e Afrikës / Mësohen dy gjysmëfinalistet e tjera, merr fund një tjetër “përrallë”

Senegali, Nigeria, Algjeria dhe Tunizia do të jenë katër skuadrat të cilat do të diskutojnë në këtë edicion fitoren në Kupën e Afrikës. Sot janë mësuar emrat e dy gjysmëfinalisteve që plotësuan katërshen e atyre që luftojnë për trofeun, pasi Algjeria me Tunizinë prenë biletat e tyre.

Algjeria mundi jo pa vështirësi Bregun e Fildishtë, kampione në fuqi e aktivitetit.  Algjerianët shënuan të parët me Feghouli dhe pastaj humbën penallti me Bunedjah, ndërsa Koxhiah bëri që 90 minutat të mbylleshin pa gola dhe të nevojitej koha shtesë për të caktuar fituesin. As ajo nuk prodhoi gola dhe fati i këtij takimi u zgjidh nga penaltitë, ku Boni dhe Serei Die me gabimet e tyre ndëshkuan fituesit në fuqi të turneut.

Më e lehtë ishte fitorja e Tunizisë ndaj Madagaskarit, surprizës së vërtetë të këtij edicioni që ia kishte dalë të shkonte në çerekfinale larg çdo parashikimi. Tunizia priti deri në pjesën e dytë e pastaj gjeti dy gola të shpejtë me Sasi e Msakni, ndërsa Sliti në shtesën e takimit vulosi suksesin 3-0.

Në gjysmëfinale, Senegali do të përballet me Tunizinë, ndërsa Algjeria do të ketë një duel interesant me Nigerinë. /vipsport.al/