Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kupa e Afrikës / Bien surprizat, dy emra të mëdhenj në gjysmëfinale

Ndeshjet e sotme të Kupës së Afrikës kanë dhuruar emrat e dy gjysmëfinalistëve të parë të turneut, duke ndalur rrugëtimin e dy prej surprizave të turneut që kishin mbërritur në çerekfinale jashtë çdo parashikimi.

Senegali ia ka dalë të mposhtë 1-0 Beninin, në një ndeshje që rezultoi shumë më e komplikuar se sa mendohej dhe nuk dhuroi shumë spektakël. Goli i vetën i ndeshjes u shënua në pjesën e dytë nga Gueje në minutën e 69, ndërsa më pas Benini mbeti me 10 lojtarë dhe ia bëri të thjeshtë Mane&Co. që të ktheheshin në gjysmëfinale pas 13 vitesh mungesë.

Më pas e kishte radhën Nigeria që të shkonte në gjysmëfinale duke mundur 2-1 Afrikën e Jugut, skuadrën e cila eliminoi Egjiptin vendas. Dueli u vendos nga goli i Trost-Ekong në minutën e 89 të sfidës, ndërsa amë parë kishin shënuar Çukueze për Nigerinë dhe Zungu për afrikano-jugorët. /vipsport.al/