Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kapiteni braktis Arsenalin, nuk pranon të udhëtojë me londinezët

Kapiteni i Arsenalit, Lorient Koshielni nuk ka pranuar të udhëtojë së bashku me skuadrën drejt Amerikës, për të nisur përgatitjet para sezonale. Mbrojtësi kërkon me çdo kusht të largohet nga Londra, teksa kë në duar oferta nga skuadra të kampionatit francez. 33-vjeçari dëshiron të luajë në vendlindje, teksa Bordo dhe Lioni  mbeten destinacionet më të mundshme.

Sakaq, Koshielni ka edhe një vit kontratë me topçinjtë, ndërsa me këto lëvizje kërkon të detyrojë drejtuesit e anglezëve ta lenë të lirë. Por, Arsenali dëshiron ende të ketë shërbimet e mbrojtësit, përsa kohë është nën kontratë. Megjithatë, pas nëntë viteve si lojtar i ‘The Gunners’, lojtari duket i vendosur për t’u larguar.

Në këtë formë, pavarësisht zhgënjimit nga sjellja e mbrojtësit, drejtuesit e londinezëve janë vënë me shpatulla pas murit. Nëse, Arsenali dhe Koshielni ndajnë rrugët, atëherë shiriti i kapitenit me shumë mundësi do të kalojë te mesfushori Granit Xhaka.

/Egi Çabeli-VipSport.al/