Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ish-trajneri i Kukësit këshillon Karabak: Shqiptarët të famshëm për kurajën, mos e çoni me penallti

Naxhi Shensoj, një emër që njeh futbollin shqiptar ku ka drejtuar Bylis e Kukësin, si dhe atë azer ku ka drejtuar Turan, ka bërë analizën e tij për ndeshjen mes Karabak dhe Partizanit, që do të vendosë nesër kualifikimin për në turin e dytë të Ligës së Kampioneve. Sipas Shensojit, Karabaku mbetet skuadra favorite për të kaluar turin.

“Pavarësisht rezultatit të hapur të ndeshjes së parë, mendoj se Karabak ka shanset më të mira. Ata nuk u mundën në Tiranë. Por tani duhet të jenë shumë më të kujdesshëm. Të gjitha mendimet e Partizanit do të jenë për të shënuar e për të mos pësuar. Megjithatë, besoj se Karabak do të arrijë objektivin e vet”, tha trajneri,

Gjithsesi, ai paralajmëron se shqiptarët do të jenë një kockë e fortë edhe në këtë ndeshje kthimi. “Në rastin më të mirë, Partizani do t’i imponojë Karabakut një luftë në mesfushë, asgjë më shumë. Megjithatë, kjo nuk duhet të qetësojë askënd. Shqiptarët janë të famshëm për kurajën dhe papajtueshmërinë. Psikologjia e tyre është e ndërtuar që të mos dorëzohen asnjëherë. Karabaku duhet të ketë këtë në mendje dhe të ketë durim.

Nuk duhet të çohet gjithçka te penalltitë. Favoritët zakonisht humbasin. Unë e pashë këtë kur isha te Pelisteri, luajtëm finalen e Kupës dhe e fituam me penallti përballë Shkëndijës që ishte favorite. Ndaj Karabak duhet të zgjidhë gjithçka në kohën e rregullt dhe të mos e çojë çështjen te shtesat e penalltitë. Nuk ka dyshim që do ia dalin” tha Shensoj. /vipsport.al/