Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gjoka: Luajtëm mirë, nuk mendoj se mes dy skuadrave kishte 3 gola diferencë

Ernest Gjoka ka qenë dukshëm i zhgënjyer pas sfidës së sotme mes Kukësit dhe Debrecenit, ku pa skuadrën e tij të dhuronte dy tablo plotësisht të ndryshme dhe nga një ndeshje e shkëlqyer të përfundonte duke mbyllur sfidën në Ligën e Europës me një humbje të thellë.

“Ne kemi luajtur një ndeshje të mirë, sidomos në pjesën e parë. Kishim raste për të shënuar në këtë pjesë, por nuk arritëm t’i finalizonim”, u shpreh Gjoa pas përfundimit të ndeshjes.

“Nuk mendoj se ka një diferencë prej 3 golash në cilësinë e dy skuadrave”, vijoi ai. “Sigurisht do të jetë një detyrë e vështirë për ndeshjen e kthimit. Shpreosjmë që të kthejmë shpejt besimin te lojtarët, që të fokusohemi te ndeshja e dytë”, deklaroi trajneri pas përfundimit të sfidës që skuadra e tij humbi 3-0. /vipsport.al/