Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO / UEFA i bëri me trajner të ri, te Teuta sqarojnë: Ngatërrohen, as nuk është me ekipin!

Publikimi i listave zyrtare të skuadrave pjesëmarrëse në Kupat e Europës tregoi diçka të çuditshme në radhët e Teutës. Sipas UEFA-s, trajneri i parë i skuadrës durrsake për duelin e dyfishtë me Ventspils, ishte Shpëtim Kuçi, trajner me moshat e ekipit bregdetar, dhe jo Bledi Shkëmbi i cili qëndron në pankinën e kësaj skuadre që prej verës së kaluar.

Por sipas vetë zyrës për shtyp të klubit durrsak, informacioni i publikuar nga UEFA është i pasaktë dhe për një arsye apo një tjetër, ata janë ngatërruar në hedhjen e të dhënave.

“Për atë rast mund të themi se është ngatërruar UEFA pasi personi në atë listë, as nuk është fare pjesë e Teutës në këtë ndeshje. Nuk ka udhëtuar me skuadrën drejt Letonisë”, bëri të ditur zyra për shtyp e durrsakëve për Vip Sport.

Vendosja e emrave të tjerë në pankinë në aktivitete kombëtare e ndërkombëtare nga klubet shqiptare nuk është diçka e re, pasi është përdorur edhe më parë për ata teknikë të cilët nuk kishin ende licencën përkatëse për të drejtuar. Zakonisht trajnerët në pritje të licencës regjistrohen si asistentë në dokumente zyrtare, ndërsa një nga pjesëtarët e klubit që e zotëron licencën e kërkuar, për shembull atë UEFA Pro, regjistrohet si trajner i parë në mënyrë fiktive. /vipsport.al/