Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Lista e Kukësit në UEFA pa surpriza, Et’hemi dhe Shkurtaj ndërrojnë numrat në fanellë

Aventura e Kukësit në Ligën e Europës, do të nisë ditën e nesërme pasi verilindorët zbresin në fushë ndaj Debrecenit. Kukësin e pret një ndeshje e vështirë në Hungari dhe mëngjesin e sotëm, skuadra që drejtohet nga Ernest Gjoka ka mbërritur në Debrecen.

Pak ditë më parë, Kukësi ka dorëzuar në UEFA listën me futbollistët e grumbulluar dhe ashtu siç pritej, nuk ka surpriza në listë me futbollistët e grumbulluar. Kukësi do të ketë të gatshëm ndeshjen e nesërme, vetëm Shkurtajn dhe Marko Van Basten Çemën, ndërkohë që mesfushorë ka shumë.

Sakaq, ndeshjen e nesërme janë dy futbollistë me numra të rinj në fanellë. Vasil Shkurtaj që sezonin e fundit mbante veshur fanellën me numrin 11, do të mbajë “9”, numër të cilin kishte Rexhinaldo. Sakaq, Valon Et’hemi ka hequr dorë nga numri “27” dhe do të ketë fanellën me numrin “11”. /Erjon Allaraj-VipSport.al/