Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO / E konfirmon Reali! Talentet shqiptare kundër atyre të madrilenëve në muajin gusht

Muaji gusht do të dhurojë një duel shumë interesant dhe të rrallë për futbollin shqiptar. Një grup futbollistësh kuqezi, do të vihen përballë talenteve të Real Madrid në një turne veror.

Ndërsa FSHF nuk jep asnjë lloj informacioni rreth këtij aktiviteti, konfirmimi vjen pikërisht nga gjigandët madrilenë të cilët sigurisht i japin shumë rëndësi talenteve të së ardhmes së tyre. Institucioni i futbollit në vendin tonë ka kaluar plotësisht në plan të dytë futbollin e luajtur dhe në mënyrë të pashpjegueshme mban thuajse të fshehtë informacionet për grumbullimet e thuajse të gjitha përfaqësueseve të moshave në muajin gusht.

Real Madrid ka bërë të ditur se nga data 8 gusht, deri më 11 gusht, do të zhvillohet në Zagreb një turne për ekipet U19. Reali do të përfaqësohet atje me skuadrën Juvenil A të drejtuar nga Dani Pojatos, ndërsa do të luajë tre ndeshje në Kroaci. E para, pikërisht më 8 gusht në orën 16:30, do të luhet kundër përfaqësueses shqiptare U19 e cila është gjithashtu pjesëmarrëse në këtë aktivitet shumë interesant.

Dy skuadrat e tjera më të cilat do të ndeshet përfaqësuesja e drejtuar nga Nevil Dede do të jenë Dinamo Zagreb (9 gusht) dhe Olimpija Ljubljana (10 gusht). Kjo është një mundësi e mirë e talenteve shqiptare për të matur veten me përfaqësuesit e akademisë së një prej klubeve më të njohura në botë, e pse jo, të mundohen të tërheqin vëmendjen e përfaqësuesve të klubit madrilen. /vipsport.al/