Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

E kërkon edhe Milani, talenti shqiptar ftohet për dy miqësoret me Rumaninë

Gilberto Gega është një emër i cili po përmendet gjithnjë e më shumë në futbollin grek. Mbrojtësi 17-vjeçar, i cili luan në krahun e majtë apo në qendër të prapavijës, ka dhuruar paraqitje shumë të mira me U19 të AEK-ut dhe ka tërhequr vëmendjen e klubeve të njohura në Europë.

Një vit më parë ai ishte në provë te Milani që vazhdon ta monitorojë, ndërsa pak muaj më parë, Olimpik Lion ishte interesuar për djaloshin shqiptar. Më në fund, edhe FSHF është kujtuar për lojtarin, duke e grumbulluar me përfaqësueset e moshave.

Gega është grumbulluar për dy miqësore me 13 dhe 15 gusht që përfaqësuesja shqiptare U18 do të zhvillojë kundër bashkëmoshatarëve të Rumanisë. Ai do të jetë pjesë e listës, ndërsa do të monitorohet edhe nga stafi i U19 për të parë nëse mund të bëhet pjesë e këtij ekipi për eliminatoret e Europianit të kësaj grupmoshe. /vipsport.al/