Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dy miqësore me Bosnjën për Shqipërinë U17, talente nga jashtë për kuqezinjtë

Kombëtarja shqiptare e futbollit U17 do të zhvillojë në muajin gusht dy miqësore shumë të rëndësishme nga e cila do të fillojnë të dalin në pah emrat e parë të cilët do të grumbullohen më pas në shtator për të marrë pjesë në eliminatoret e Europianit U17 të kësaj grupmoshe.

Kuqezinjtë do të udhëtojnë drejt Bosnjë Hercegovinës, ku më datë 15 dhe 17 gusht do të luajnë kundër vendasve dy miqësore për të provuar gjendjen e disa lojtarëve dhe për të filluar kolaudimin e skemave taktike për ekipin.

FSHF do të publikojë listën për grumbullimin që nis më 9 gusht vetëm në ditët e para të gushtit, por pritet që aty të ketë shumë emra nga kampionatet e huaja, të cilëve u janë nisur ftesat që këto ditë. Një nga ata është sulmuesi i akademisë së Parmës, Klajdi Lusha, i cili është ftuar të jetë pjesë e kuqezinjve për këto dy ndeshje, siç ka komunikuar vetë klubi italian. /vipsport.al/