Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Çinari: Nuk kemi asnjë diferencë me Karabakun, ja ku ndryshon Lerda nga trajnerët shqiptarë

Partizani arriti të merrte një barazim në ndeshjen e parë ndaj Karabakut, ku takimi u mbyll me rezultatin 0-0. Me pak fat, Erald Çinari mund të kthente në gol një rast të dhënë në pjesën e dytë, megjithatë portieri mik u tregua mjaft i shpejtë duke ndalur goditjen me kokë të shkodranit.

Në një prononcim për “VipSport.al”, Çinari u shpreh se skuadra ka zhvilluar një ndeshje mjaft të mirë, duke zbatuar të gjitha detyrat që i janë dhënë. Sakaq, ai u ndal edhe te një krahasim mes Lerdës dhe Gegës.

“Në aspektin personal, do të ishte më mirë të bëja golin. Në aspektin kolektiv dhamë maksimumin dhe bëmë mirë me detyrat që i kryem në 90%. Morëm rezultatin që na nevojitej për ndeshjen e kthimit. Golit iu afruam por mungoi fati. Isha unë, traversa e Belicës dhe them se rastet më të pastra i kishim ne.

Diferencat në fushë nuk ishin pasi ata qarkulluan topin si një skuadër me eksperiencë dhe me miliona, por fusha tregoi ndryshe. Nëse respektojmë detyrat, besoj se shanset janë të shumta për të kaluar më tej. Çdo gjë është e hapur edhe në ndeshjen e dytë.

Ata janë ekip pretendent me struktura të mira por Partizani nuk mbetet mbrapa. Çdo gjë po shkon siç duhet, siç shkoj sot. 0-0 është rezultat i mirë pasi të mos pësosh në fushë tënde, është mirë.

Lerda-Gega? Çdo trajner ka idetë e tij. Dihet si shkohet pasi italianët punojnë me taktikën. Çdo trajner ka filozofinë e vet”, tha Çinari. /Erjon Allaraj-VipSport.al/