Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Çinari: Nuk është basketboll, rastet janë për t’u humbur

Erald Çinari ishte një nga protagonistët e barazimit të sotëm të Partizanit me Karabakun, pasi futbollisti shkodran kishte dy raste të mira për të shënuar në portën azere, por nuk ia foli të gjente rrjetën. Rasti më i mirë ishte ai i pjesës së dytë, kur gjuajtja e tij me kokë u prit nga portieri, por Çinari për RTSH gjithsesi theksoi se ishte i kënaqur me atë që kishte dhënë ekipi në fushë, pasi ishin zbatuar me përpikmëri detyrat që i ishin dhënë ekipit nga trajneri.

“Të them të drejtën bëra maksimumin, ishte pritje shumë e bukur e portierit, por më e bukur do të ishte të bëhej gol e merrnim rezultatin. Bëmë detyrat që na tha trajneri dhe i bëmë mirë, mbetemi të kënaqur me rezultatin pozitiv.

Besoj që merita ishte e portierit te gjuajtja ime e fati te traversa e Belicës. U munduam të bëjmë maksimumin, kemi zbatuar detyrat një më një, ky është futbolli, ndeshja nuk ndahet si në basketboll, rastet për tu humbur janë, kështu që…

Sot i kam bërë të tre pozicionet, si në sulm, majtas e djathtas. E rëndësishme është të luaj kudo, pak rëndësi ka ku. Mundohem të bëjë maksimumin në çdo repart dhe shpresoj të jem në atë nivel ku dëshiron trajneri”, tha Çinari pas ndeshjes. /vipsport.al/