Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Bylisi dhe Lushnja organizojnë miqësore, ndeshja mbyllet në barazim

Bylisi ka zhvilluar miqësoren e parë ndaj Lushnjës në stadiumin “Adush Muça”, me takimin që përfundoi me shifrat e barabarta 1-1. Në fakt ka qenë një test për ballshiotët duke aktivizuar lojtarët e stolit por edhe disa të rinj. Bylisi ka provuar edhe dy lojtarë, Ilia Kasapi në mbrojtje i cili do të jetë në provë por edhe sulmuesin Dhamo që vjen nga Seria D e Italisë. Madje, Dhamo ka realizuar edhe golin e parë në këtë provë me ballshiotët.

Duhet theksuar se trajneri Dovedan ka ndjekur me kujdes lojtarët në provë por edhe pjesën tjetër, ata të rikthyer nga huazimet por edhe lojtarët që kanë qenë në stol në sezonin e shkuar. Lushnja në këtë sfidë provoi një skuadër mikse me lojtarë të sezonit të shkuar por edhe shumë të rinj në provë.

Kujtojmë që të hënën, Bylisi nisi përgatitjet dhe pritet që periudhën përgatitore dhe sidomos 10 ditët e para do t’i shfrytëzojë për ndeshje testuese në veçanti për lojtarët në provë, ku në ditët në vijim mund të ketë të tjerë futbollistë në provë. Gjithsesi, ballshiotët këtë sezon e kanë marrë me mjaft seriozitet duke nisur fazën herët, njësoj si ekipet pretendente, ndërsa presidenca ka menduar që të bëj 2-3 goditje cilësore në ditët në vijim.

/E.S.VipSport.al/