Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zyrtare/ Sarri ‘tradhton’ Napolin, Juventusi i beson timonin e skuadrës teknikut me tuta

Tashmë është zyrtare, Mauricio Sarri është trajneri i ri i Juventusit. Juventusi ka emëruar kështu pasardhësin e Masimiliano Alegrit duke i besuar 60-vjeçarit. Sarri ka firmosur një kontratë 3-vjeçare, e cila do ta mbajë të lidhur me bardhezinjtë deri në 30 qershor të viti 2022.

Sarri vjen te ‘Zonja e Vjetër’ pas triumfit në Ligën e Europës me Çelsin, ndërsa tashmë teknikut toskan do t’i duhet të luftojë për objektiva madhorë si Champions League, teksa duhet të rikonfirmohet si kampion i Italisë.  Një nga arritjet më të mëdha në karrierë kjo për Sarrin, i cili mori famë te Empoli, për të drejtuar më pas Napolin ku rivalizoi me bardhezinjtë por pa mundur t’i mposhtte.

Vitin e kaluar mori drejtimin e Çelsit, por tekniku e vuajti distancën nga vendi i lindjes dhe vendosi të kthehej për të marrë timonin e Juventusit. Marrin kështu fund edhe aludimet që shikonin Guardiolën si teknikun e ri të Juventusit, ndërsa tashmë trajneri i ri dhe klubi do të fokusohen te merkato për të nisur një tjetër cikël fitues.

/Egi Çabeli-VipSport.al/