Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zyrtare/ PSG rikthen në shtëpi njeriun që “grabit” Serinë A, Leonardo përfundon aty ku u dënua

PSG e ka nisur merkaton duke larguar drejtorin teknik dhe vendin e tij te parisienët e ka zënë Leonardo i cili vetëm pak ditë më parë u largua nga Milani. 49-vjeçari brazilian që në të kaluarën ka pasur të njëjtin rol te PSG-ja ndërkohë që ka luajtur edhe si futbollist, rikthehet pas një aventure jo të mirë në Itali.

Me merkaton e bërë synonte të rikthente Milanin në Europë por pa ia dalë me sukses ndërkohë që te PSG nuk ka kujtime shumë të bukura. Në vitin 2011 ai emërohej drejtor i PSG-së ndërkohë që nisi të bënte edhe afrimet e para ku si “qendër tregtare” shihte Serinë A italiane aty ku mori Menez, Sisoko, Sirigu, Mota e Pastore. Gjithçka mori një rrjedhë tjetër në vitin 2013 kur Leonardo u akuzua se ka shtyrë një arbitër dhe u dënua me 9 muaj pezullim, ndërkohë që në një vendim të dytë u vendos të pezullohej për 13 muaj.

Në qershorin e vitit 2014, situata ndryshoi me Leonardon që u shpall i pafajshëm megjithëse kishte vuajtur dënimin dhe vendosi të denonconte Federatën Franceze të Futbollit për prishje të imazhit. Me emërimin e Leonardos si drejtor, PSG synon që të marrë Ligën e Kampionëve pasi në sezonet e fundit ka dështuar. /Erjon Allaraj-VipSport.al/