Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Zyrtare/ Një tjetër kampion largohet nga Shkëndija, klubet shqiptare vihen pas Eminit

Izair Emini nuk do të jetë më futbollist i Shkëndijës për sezonin e ardhshëm dhe këtë e ka publikuar vetë ish-sulmuesi i Kukësit nëpërmjet një postimi në “Facebook”. Emini arriti të fitojë 3 trofe radhazi në karrierën e tij ku pas titullit kampion me Kukësin arriti të fitojë edhe dy tituj me Shkëndijën e Tetovës.

Pas dy sezonesh me kuqezinjtë, Emini tashmë do të shohë për një tjetër aventurë ku interes ka nga Kategoria Superiore e njëkohësisht nga klubet e Ipko-Superligës së Kosovës. Sulmuesi nga Tetova do të vendosë së shpejti në lidhje me skuadrën e re dhe me të cilën do të luajë sezonin e ardhshëm, ku me shumë gjasa do të zgjedhë kampionatin e Kosovës.

“Te dashur miq desha t’iu informoj të gjithëve që me keni ndjekur e më keni përcjellë gjithmonë, qe prej sot nuk do të jem më pjese e klubit SHKËNDIJA pasi qe nuk ramë dakord. Njëkohësisht dua t’i falënderoj të gjithë pa përjashtim ata që janë në atë klub, normal edhe tifozët tonë sidomos BALLISTËT dhe u them se gjithmonë do të jene pjesë e zemrës sime. Me respekt, i juaji Izair Emini”, shkruhej në postimin e Eminit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/