Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Yjet e Kosovës, Shqipërisë dhe Zvicrës mblidhen në Prishtinë, ja kush luan në “Fadil Vokrri”

Me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Prishtinës, në stadiumin “Fadil Vokrri” do të luhet një ndeshje mjaft interesante dhe njëkohësisht shumë e veçantë. E konsideruar si “Loja e Yjeve”, organizimi i bërë nga Komuna e Prishtinës do të mbledhë në kryeqytetin e Kosovës yjet që luajnë për Shqipërinë, Kosovën e Zvicrën.

Dy kapitenët në këtë ndeshje janë Granit Xhaka dhe Milot Rashica do të cilët kanë përzgjedhur edhe skuadrat e tyre respektive për ndeshjen që do të luhet ditën e nesërme. Në listën e bërë publike, vihet re se ka shumë futbollistë me emër dhe njëkohësisht edhe personazhe që nuk kanë lidhje me futbollin apo këngëtarë.

Në skuadrën e Xhakës, spikasin futbollistë si Albian Ajeti, Debatik Curri, Mërgim Mavraj apo edhe babai i Granitit, Ragip Xhaka e këngëtari i njohur MC Kresha. Nga ana tjetër, Lenjani, Armend Dallku, Arlind Ajeti e Rashica janë yjet e formacionit ndërkohë që marrin pjesë edhe këngëtarë si Blero apo Ledri Vula. Takimi luhet nesër duke filluar nga ora 20:00 në “Fadil Vokrri”. /Erjon Allaraj-VipSport.al/