Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Vllaznia-Canaj gjithnjë e më larg, për trajnerin vlonjat ka oferta nga skuadra të Superiores dhe Kategorisë së Parë

Agim Canaj mori drejtimin e skuadrës kuqeblu në fundin e fazës së tretë pas largimit drejt SHBA-ve të ish-trajnerit Hasan Lika. Canaj e riktheu Vllazninë në elitë, ndërsa tashmë trajneri është pa kontratë në Shkodër. Në fakt në kampin kuqeblu askush nuk e ka mendjen te Vllaznia dhe futbolli, duke qenë se skuadra financohet me kapital 100% nga Bashkia e Shkodrës.

Duke qenë se jemi në periudhë fushatë zgjedhore, te Vllaznia pak janë duke u angazhuar me futbollin, ndonëse në skenë flitet për emra lojtarësh, rikthime apo largime. Një gjë është e sigurt, me përjashtim të 3-4 futbollistëve titullarë, të gjithë të tjerët janë pa kontratë. Kjo është më shuam shqetësuese, sepse kurrë Vllazninë kjo periudhë nuk e gjente si këtë vit.

Por, duket se edhe trajneri Agim Canaj, pavarësisht se ka marrë “bekimin” e kryebashkiakes Ademi apo dhe marrëdhëniet me drejtuesit e klubit janë shumë të mira, ka marrë oferta. Ekipe të Kategorisë së Parë, por edhe në Superiore e duan trajnerin që ka shumë eksperiencë në trajning të futbollin shqiptar.

E nëse ndodh kështu, në Shkodër duhet që ta nisin nga e para, duket e vështirë, por jo e pamundur, por situata aktuale te Vllaznia nuk është aspak optimiste!

E.S./Vipsport.al/