Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Portugalia dhe Ronaldo nuk i ndahen trofeve, fitojnë edicionin e parë të Ligës së Kombeve

Portugalia ka hyrë në histori duke fituar Ligën e Kombeve dhe duke ui bërë kështu skuadra e parë që e fiton këtë kompeticion risi në Europë. Luzitanët kanë arritur të mundin me rezultatin e ngushtë 1-0 skuadrën e Holandës, në një ndeshje ku vendimtar ka qenë një supergol i shënuar nga Guedes në minutën e 62.

Sakaq, në pjesën e mbetur të lojës të dyja skuadrat kanë pasur raste ideale për të shënuar gola të tjerë, por herë portierët e herë fati janë bërë faktorë që ndeshja të mbyllet me rezultatin 1-0. Të besuarit e Santosit kanë qenë më dominues se tulipanët duke tentuar disa herë portën e Silesen që ishte në formë mjaft të mirë.

Në këtë mënyrë, Portugalia bëhet fituesja e parë e Ligës së Kombeve, ku kujtojmë që në gjysmëfinale eliminoi Zvicrën. Nga ana tjetër, Holanda arriti të eliminonte Anglinë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

Ndeshja:

90′ Mbyllet takimi me fitoren e Portugalisë!

62′ GOOOL Portugalia! Ka realizuar një supergol Guedes duke gjetur cepin e portës me një goditje nga distanca

45′ Mbyllet pjesa e parë me raste në dy anët.

1′ Nis takimi në “El Dragao”

Portugali-Holandë 1-0
Shënues: 62′ Guedes

Formacionet:

Portugalia: Patrisio, Guerreiro, Fonte, Dias, Semedo, Fernandes, Karvaljo, Pereira, Silva, Guedes, Ronaldo.
Trajner. Fernando Santos

Holanda: Silesen, Damfries, De Ligt, Van Dijk, Blind, De Run, De Jong, Vijnaldum, Berguin, Dipei, Babel.
Trajner. Ronald Koman