Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Një tjetër shqiptar te Bazeli, klubi zviceran firmos me sulmuesin

Kolonia e shqiptarëve te Bazeli, së fundmi është shtuar edhe më një tjetër futbollist me origjinë shqiptare. Bëhet fjalë për sulmuesi Kemal Ademi. Ademi, debutoi në sezonin e kaluar në Superligën zvicerane, mirëpo mesa duket impakti i tij ishte i menjëhershëm falë edhe 10 golave të realizuar me fanellën e Ksamaksit.

Ka qenë vetë klubi i Bazelit që ka njoftuar nënshkrimin me 23-vjeçarin, i cili tashmë do t’iu bashkohet, Edon Zhegrovës, Albian Ajetit dhe Taulant Xhakës. “Jemi të lumtur t’ju njoftojmë për transferimin e Kemal Ademi. 23-vjeçari na bashkohet nga Xamax dhe ka nënshkruar kontratë 4-vjeçare”, shkruhej në njoftimin e Bazelit në “Twitter”.

Ajo që bie në sy është se deri në këto momente, Ademi nuk ka përfaqësuar asnjë kombëtare, ndërsa me siguri aventura te Bazeli do t’i vijë në ndihmë për t’u evidentuar edhe më shumë, ndërsa më pas do të ketë mundësinë e tij për të përzgjedhur përfaqësuesen e tij.

/Egi Çabeli-VipSport.al/