Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Një “predhë” për të festuar përsëri, Donjet Shkodra gjen golin te Shakhtar

Donjet Shkodra duket se ka gjetur përsëri formën e tij më të mirë në kampionatin kazak të futbollit, ku është kthyer në një emër të rëndësishëm për skuadrën e Shakhtar Karagandi. Mesfushori i cili në kampionatin shqiptar ka veshur fanellën e Flamurtarit, Skënderbeut dhe Kukësit, u transferua në janar te ekipi kazak dhe pas një fillimi disi të vështirë, duket se është ambientuar mirë me futbollin atje.

Kështu, në ndeshjen e sotme kundër Ajtyrau, ai la shenjë duke realizuara në pjesën e parë të takimit golin e avantazhit për skuadrën e tij. Shkodra përfitoi nga një hapësirë në prapavijë për të lëshuar një nga predhat e zakonshme të tij drejt rrjetës, duke mos i lënë kohë portierit të reagonte. Fatkeqësisht, goli nuk shërbeu për t’i dhënë suksesin skuadrës, pasi ndeshja u mbyll 1-1.

Megjithatë, kjo nuk zbeh kontributin e mesfushorit 30-vjeçar i cili sheh veten gjithnjë e më shumë pjesë të rëndësishme të projektit të këtij klubi i cili ka si synim që në vijimin e sezonit të renditet mes skuadrave që luajnë për një vend në Europë. Pas 18 javëve të para, Shakhtar Karagandi renditet në vendin e 7 me 18 pikë. /vipsport.al/