Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Ngre siparin Kupa e Amerikës, Brazili me Kutinjon likuidojnë Bolivinë

Ka startuar zyrtarisht në orët e mesnatës Kupa e Amerikës ku ndeshja hapëse ka qenë ajo mes Brazilit dhe Bolivisë e luajtur në stadiumin “Estadio do Morumbi” në Sao Paulo. Brazilianët e kanë nisur këtë turne madhor në mënyrën më të mirë, duke triumfuar në debutim ndaj Bolivisë me rezultatin e pastër 3-0 dhe duke marrë në këtë mënyrë kryesimin e grupit.

Vendimtar në këtë takim, ka qenë Filipe Kutinjo i cili ka arritur të realizojë dy gola ku fillimisht në minutën e 50 ka shndërruar në gol një penallti dhe vetëm 3 minuta më vonë ka arritur të dyfishojë rezultatin. I aktivizuar në minutën e 81, 23-vjeçari Everton ka arritur të gjejë edhe golin e tretë për Brazilin në minutën e 85 duke vulosur kështu fitoren.

Kjo fitore e mban Brazilin në vendin e parë dhe pret i qetë ndeshjen mes Perusë dhe Venezuelës, që do të luhet mbrëmjen e sotme duke nisur nga ora 21:00. /Erjon Allaraj-VipSport.al/