Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Mavraj zyrtarizon ekipin e ri në Bundesliga 2, mbrojtësi rikthehet te ekipi i vjetër

Mërgim Mavraj ka mbyllur aventurën me Ingolshtadin. Mbrojtësi i Kombëtares së Shqipërisë, ka lënë pas aventurën me Ingolshtadin ku u aktivizua në merkaton dimërore, ndërsa klubi zbriti një kategori më poshtë. Ndërkaq, ditën e sotme, Mavraj ka zyrtarizuar aventurën e tij të re, teksa 33-vjeçari ka firmosur për skuadrën e Grojther Fyrth në Bundesliga 2.

Në fakt, ky është një rikthim për Mavraj te kjo skuadër, pasi më parë është aktivizuar me Fyrthin edhe përgjatë viteve 2011 deri në 2014, duke regjistruar 119 paraqitje për këtë skuadër. Mavraj shprehet se nuk është transferuar për të mbyllur karrierën, teksa shtoi se u bind nga drejtuesit. “ Nuk kam ardhur për të mbyllur karrierën time këtu. Drejtuesit e klubit më bindën me projektin dhe lojën që duam të aplikojmë. Dua ta ndihmoj skuadrën për këtë”, tha Mavraj.

Ndërkohë, edhe drejtori sportiv i klubit Rashid Azuzi tha se Mavraj do ta ndihmoj skuadrën me eksperiencën e tij, ndërsa shtoi se mbrojtësi ka një personalitet të fortë dhe do të luaj një rol të rëndësishëm edhe për të rinjtë. Nuk munguan komplimentet as nga trajneri i cili shprehet se Mavraj është një lojtar i cili pozicionohet mirë dhe i fortë në luftën ajrore.

/Egi Çabeli-VipSport.al/