Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Kohë të errëta për Nejmar, sulmuesi dëmtohet në miqësore dhe humbet Kupën e Amerikës

Mbrëmjen e djeshme, Brazili kishte organizuar një miqësore ndaj Katarit, në kuadër të përgatitjeve për kompeticionin e Kupës së Amerikës. Ndeshje e cila u fitua nga Kombëtarja ‘Selecao’ me rezultatin 2-0 falë golave të Riçarlison dhe Gabriel Zhezis. Megjithatë, ndeshja la një shije të hidhur për shkak të dëmtimit të Nejmar. Sulmuesi u dëmtua në minutën e 21, pasi mori një goditje nga kundërshtari.

Nejmar e kuptoi menjëherë dëmtimin teksa pasi la fushën, u pushtua nga lotët në stol.  Dëmtimi erdhi në të njëjtin vend në të cilin u dëmtua gjatë këtij sezoni. Pas përfundimit të pjesës së parë, Nejmar la stadiumin për t’u shkuar në spital. Ndërkohë, Federata e Brazilit ka konfirmuar se 27-vjeçari vuan një thyerje të lehtë të kyçit dhe në këtë formë nuk do të mund të jetë i gatshëm për Kupën e Amerikës.

Në këtë moment të karrierës, Nejmar po kalon një nga periudhat më të errëta, të cilat lidhen edhe me çështjet jashtë fushe. Së fundmi, futbollisti është ngarkuar me një akuzë përdhunimi dhe gjendja psikologjike ishte e rënduar,  ndërsa tashmë dëmtimi i rëndë, i cili do ta lejë jashtë Kombëtares.

/Egi Çabeli-VipSport.al/