Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Jo vetëm gafë kur donte penallti, Suarez kërkon edhe kartonin e kuq më të çuditshëm në histori

Luis Suarez ka qenë një nga protagonistët kryesorë në ndeshjen mes Uruguait dhe Kilit. Sulmuesi i Barcelonës nuk ka arritur të shënojë në këtë ndeshje megjithatë, kërkesat e tij të çuditshme kanë qenë të shumta dhe janë bërë virale në rrjetet sociale.

Në një moment gjatë ndeshjes, Suarez ka dalë i vetëm përballë portierit dhe ka tentuar të shënojë megjithatë, gardiani i Kilit ka arritur të ndalë topin. E çuditshme ishte jo pak kërkesa e Suarezit që pretendoi për penallti për shkak se topi e kishte prekur portierin në dorë, kur ishte brenda zonës dhe gjithçka e rregullt.

Sikur të mos mjaftonte vetëm kjo, Suarez ka bërë një tjetër veprim jo pak të çuditshëm. Në një moment, një tifoz i Uruguait ka hyrë në fushë dhe është dashur ndërhyrja “e gabuar” nga ana e një futbollisti vendas që të ndalë tifozin. Në atë moment, Suarez i është drejtuar arbitrit duke kërkuar edhe karton të kuq për futbollistin kundërshtar. Në fakt, me rregullore, Suarez ka pasur të drejtë pasi duhet të jepej një karton megjithatë është konsideruar ndërhyrje për të siguruar mbarëvajtjen e ndeshjes. /Erjon Allaraj-VipSport.al/