Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Holanda përmbys Anglinë dhe gjen finalen e Ligës së Kombeve, theu një tabu 112 vjeçare

Holanda kishte 112 vite që nuk shënonte 2 gola pas 90 minutave. Ka ndodhur sot, përballë Anglisë në suksesin 3-1 dhe i ka dhënë tulipanëve një biletë për në finalen e Ligës së Kombeve ku të dielën do të diskutojnë trofeun ndaj Portugalisë.

E sotmja ishte një ndeshje shumë më spektakolare se gjysmëfinalja e parë mes Portugalisë dhe Zvicrës, pasi skuadrat zhvilluan një ndeshje të hapur e duke krijuar e shpërdoruar shumë raste para dy portave. Anglezët mbyllën pjesën e parë në avantazh falë penalltisë së Rashford pas gabimit të De Ligt.

Por ishte pikërisht djaloshi 19-vjeçar ai që ktheu përsëri sfidën, me golin e tij në minutën e 73-të, duke barazuar shifrat, në një pjesë të dytë ku holandezët kishin dominuar dukshëm. Anglia u zgjua në minutat e mbetura dhe gjeti golin me Lingard, por ai u anulua pas ndërhyrjes së VAR.

Kësisoj, sfida shkoi në shtesë, ku holandezët u treguan cinikë dhe shfrytëzuan dy gafa të pafalshme të prapavijës angleze për të gjetur rrjetën fillimisht me autogolin e Uollker e pastaj me Promes, duke vulosur një sukses 3-1 që i afron me trofeun e parë të Ligës së Kombeve. Ndërsa për Anglinë vazhdon pritja prej më shumë se 5 dekadash për të siguruar një trofe e si në Botërorin e vjetshëm, duhet të kënaqet me ndeshjen për vendin e tretë.

Holandë-Angli 3-1
73′ De Ligt, 97′ (ag) Uollker, 114′ Promes / 32′ Rashford 

Holanda: Cilesen; Damfris, De Ligt, Van Dajk, Blind; De Run, F. de Jong, Vijnaldum; Bergvijn, Depah, Babel.

Anglia: Pikford; Uollker, Stouns, Meguajr, Çilluell; Rajs, Delf, Barklei; Sterling, Sanço, Rashford.