Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Hap fals i Argjentinës, Mesi me shokë dorëzohen para Kolumbisë

Ka filluar në mënyrën më të keqe të mundshme kompeticioni i Kupës së Amerikës për Argjentinën. Skuadra e trajnerit Skaloni, është dorëzuar përballë Kolumbisë duke u mposhtur me rezultatin e pastër 2-0. Nuk mundi të bënte dot asgjë Mesi për të ndryshuar fatet e takimit.

‘Pleshti’ u kontrollua dhe u bllokua përgjatë gjithë ndeshjes nga kundërshtarët, ndërsa më mirë nuk bënë as yjet e tjerë të Argjentinës në fushë si Aguero apo Di Maria. Nga ana tjetër, ‘Los Cafeteros’ shfrytëzuan në maksimum shanset e paraqitura dhe në minutën e 71 kaluan në avantazh me Martinez, ndërsa 4 minuta para fundit ishte sulmuesi i Atalantës, Duvan Zapata që mbylli përfundimisht llogaritë e takimit.

Nis kështu me një malore Kupa e Amerikës për Argjentinën, e cila tashmë duhet të bëjë autokritikë në ndeshjen pasardhëse ndaj Paraguajit, ku kërkohen me çdo kusht tre pikët, pasi ndryshe rrezikojnë kualifikimin në raundin tjetër.

/Egi Çabeli-VipSport.al/