Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO/ Ditëlindja speciale e ish-sulmuesit të Skënderbeut, shokët e skuadrës e mbulojnë me miell e vezë

Ish-futbollisti i Skëndërbeu, Ali Soue, përjetoi këtë sezon, vitin e parë te skuadra e CSKA-së së Sofias në kampionatin bullgar. Sulmuesi u përshtat mjaft mirë, duke realizuar edhe 11 gola në 28 ndeshje. Ekipi i 25-vjeçarit i shkoi shumë pranë titullit kampion, por në fund e mbylli në vendin e dytë të klasifikimit duke iu dorëzuar Ludogoretsit.

Në ditën e djeshme, Soue ka pasur datëlindjen dhe shokët e skuadrës i kishin përgatitur një surprizë të veçantë në stërvitje. Edhe pse, nuk dihet se sa e shijoi sulmuesi të gjitha sulmet me miell dhe vezë nga kolegët e tij.

Megjithatë, në fund të historisë, kjo do të jetë nga ato datëlindje të cilat do të kujtohen gjatë nga ana e sulmuesit. Soue ka lënë gjurmë edhe në Shqipëri, teksa me fanellën e Skënderbeut fitoi një titull kampion, por gjithashtu u shpall edhe golashënuesi më i mirë në Kategorinë Superiore.

/Egi Çabeli-VipSport.al/