Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Askush nuk kishte dyshime, “biskota” në Francë-Rumani eliminon Italinë nga Europiani

Në Itali e quajnë “biskota” dhe nënkupton që dy skuadrat kanë paktin e pashkruar me njëra-tjetrën për të orientuar ndeshjen drejt një rezultati të caktuar që favorizon të dy palët. Të gjithë ishin të bindur në Itali se sot do të kishte një “biskotë” në ndeshjen mes Francës dhe Rumanisë, një barazim që do të linte jashtë Italianët nga gjysmëfinalet e Europianit të U21 që e organizojnë vetë.

Italia doli e dyta në grupin e saj me 6 pikë dhe për të kaluar në gjysmëfinale, i duhej të ishte e dyta më e mirë e tre grupeve të turneut. Por Franca me Rumaninë ishin në pozicioni e privilegjuar që të kalonin me një barazim të dyja, pasi kishin fituar ndeshjet e para. Ashtu ndodhi dhe me një barazim 0-0, dy skuadrat kaluan me tej, me Rumaninë si fituese grupi e Francën si e dyta më e mirë, po në kupton e 7 pikëve

Për Francën, në gjysmëfinale si kundërshtare do të jetë Spanja, ndërsa surpriza e këtij turneu, Rumania, do të përballet me Gjermaninë. /vipsport.al/