Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

VIDEO / Asist milimetrik e më pas shkakton penallti, një shqiptare shtyn Suedinë në çerekfinalet e Botërorit

Kosovare Asllani vazhdon të mbetet një prej protagonistëve kryesore të përfaqësueses së futbollit të Suedisë, e cila ka pretendime për të synuar fitoren e Botërorit i cili i ka ikur gjithmonë nga duart. Sot, Suedia preu biletën për në çerekfinalet e turneut, duke mundur 1-0 Kanadanë dhe ku protagonistë ishte pikërisht sulmuesja shqiptare.

Asllani, si gjithmonë titullare në radhët e përfaqësueses së Suedisë, ishte ajo e cila me një pasim milimetrik nxori para portës Blakstenius në minutën e 55-të të duelit, me këtë të fundit që nuk gaboi duke çuar topin në rrjetë.

Kanadaja reagoi dhe u nis në sulm, me Kosovare Asllanin e cila u bë përsëri protagoniste, pasi shkaktoi penallti me një prekje të topit me dorë për të cilën u desh ndërhyrja e VAR që ta akordonte. Për fatin e mirë të Asllanit, Beki gaboi para portës dhe Suedia i shpëtoi një goli të barazimit dhe arriti të mbronte me dhëmbë avantazhin deri në vërshëllimën përfundimtare për të shkuar në çerekfinalet e turneut ku e pret një superfuqi si Gjermania. /vipsport.al/