Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Vetëm sheiku ua ndryshoi mendjen, Hasi ishte gati të punonte me gjysmë rroge për familjen

Miliona euro fitime, por jo edhe aq i lumtur me atë që po bën. Kjo është historia e Besnik Hasit në këto vite të fundit, të cilat trajneri shqiptar ka zgjedhur t’i kalojë në Arabinë Saudite. Fitime të çmendura në krahasim me ato që mund të merrte në Europë, por një jetesë larg asaj me të cilën ishte mësuar ai dhe familja e tij. Kjo është arsyeja pse Hasi ka kërkuar me ngulm këtë muaj që të gjejë një sistemim në Europë dhe menaxheri i tij kishte nisur kontaktet me klubet belge.

Mediat në Belgjikë kanë mësuar se familja e Hasit e ka pasur të vështirë që të ambientohej me jetesën në Arabinë Saudite, pavarësisht kushteve shumë të mira që i ka ofruar klubi i Al Raed, ku tashmë Hasi është kthyer në një idhull të tifozëve. Trajneri drejtoi ekipin qetësisht drejt vendit të tetë në klasifikim dhe ishte në garë për t’u shpallur “Trajneri  i vitit” në kampionatin e Arabisë Saudite.

Gjithsesi, jetesa në Arabinë Saudite nuk e kishte kënaqur familjen e tij dhe Hasi u bë gati për një sakrificë të rëndësishme ekonomike, duke hequr dorë nga fitime të sigurta meqë mund të rinovonte kontratën.  Ai përfitonte 1,2 milionë euro në vit nga kjo marrëveshje me Al Raed, por menaxheri i tij, Mogi Bajat, u kishte bërë të qartë klubeve belge se Hasi do të thoshte “po” dhe do punonte në vendin ku mori famë si lojtar e trajner për gjysmën e kësaj shifre.

Në këtë moment, ishte drejtuesi i Al Raed ai që ndërhyri për t’i mbushur mendjen Hasit që të qëndronte edhe një tjetër vit në Arabinë Saudite. Sheiku i ofroi një rritje rroge për këtë vit të dytë, duke e ccuar pagën deri në 1,5 milionë euro, shifër kjo të cilën Hasi nuk e  përfitonte as nëse merrte drejtimin  e klubeve më të famshme në Belgjikë. Ndaj në këtë moment, bashkë me familjen është vendour që ai të qëndronte edhe një vit në Arabinë Saudite, për t’u kthyer më pas në Belgjikë dhe për të tentuar që të bëhet përsëri pjesë e futbollit të rëndësishëm europian. /vipsport.al/