Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Van Gal kritikon Mesin dhe Nejmar: Individualisht të mirë, por nuk janë lojtarë për ekipin

Luis Van Gal, ish-tekniku i Mançester Junajtid, Kombëtares së Holandës, Barcelonës por edhe shumë klubeve të tjera, së fundmi ka kritikuar Lionel Mesin por edhe Nejmar se nuk janë lojtarë për ekipin. Tekniku shprehet se individualisht i pëlqejnë, por çalojnë në lojën kolektive. “ Sa Champions League ka fituar Barcelona, me atë që thonë se është lojtari më i mirë në botë? Shikoni Nejmar te PSG.

Nejmar dhe Mesi më pëlqejnë si futbollistë, si individë, por jo si lojtar për skuadrën. Mendoj se në lojën kolektive nuk asgjë më të rëndësishme se një lojtar ekipi. Më pëlqen Mesi si lojtar individual. Është lojtari më i mirë në botë, statistikat e tregojnë. Por pse nuk ka fituar Champions prej 5 viteve. Si kapiten duhet t’ia bëjë pyetjen vetes. Barcelona ka lojtar të mrekullueshëm.

Besoj se Mesi është i ndërgjegjshëm për këtë. Nuk është vetëm faji i trajnerit”, tha Van Gal. Në këtë mënyrë, mbërrijnë të tjera kritika për Mesin, i cili është i angazhuar në Kupën e Amerikës me Argjentinën, teksa është në kërkim të trofeut të parë me Kombëtaren.